Biden: Gazze ve Batı Şeria yenilenmiş bir Filistin Otoritesi altında birleşmeli; radikal İsrailli yerleşimcilere vize yasağı uygulanabilir

T24 Dış Haberler

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin Batı Şeria’da Filistinlilere karşı şiddet uygulayan “radikal” İsrailli yerleşimcilere vize yasağı uygulamaya başlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Cumartesi günü yayımlanan The Washington Post’a yazdığı makalede Biden, “Barış için adımlar atarken Gazze ve Batı Şeria tek bir hükümet yapısında, sonunda yenilenmiş Filistin otoritesi altında birleşmeli” ifadelerini kullandı. 

Biden, “İsrailli liderlere Batı Şeria’da Filistinlilere karşı radikallerin şiddetinin durması ve sorumlu tutulmaları gerektiğini açıkça söyledim” yazdı.

“ABD’nin kendisinin bu konuda adımlar atmaya hazır olduğunu” söyleyen Biden, Batı Şeria’da sivillere şiddet uygulayanlara vize verilmesinin durdurulabileceğini söyledi. 

İsrail gazetesi Haaretz, uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda bunun Biden’ın 2021’in Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana İsrail’e karşı atmış olacağı en sert adım olacağını ifade etti.

Biden, mevcut savaştan çıkıp çift devletli çözüme doğru ilerlemenin yolunun “Gazze’nin terörizm için bir platform olmaktan çıkmasının ve zorla yerinden edilmenin, ablukanın ve toprak kaybının önlenmesi olduğunu” ifade etti.

Biden ayrıca, “Gelecek aylarda ABD, daha barışçıl, entegre ve kalkınmış bir Orta Doğu için çabalarını iki katına çıkarak. Burası 7 Ekim gibi bir günün düşünülemez olduğu bir bölge haline gelecek” yazdı.

“İsraillilerle acı ve öfkelerinin onları daha önce kendilerinin de yaptığı hatalara itmemesi konusunda uyardığını” belirten Biden, “Her kaybedilen Filistinli can bir trajedidir” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x